Чим краща чотириканальна пам'ять

Зміст:

Чотириканальний режим У цьому випадку одночасно задіяні чотири модулі або 4 пари планок. Це дозволяє підвищити продуктивність вдвічі, якщо порівнювати з більш звичним двоканальним режимом, і робить комп'ютер майже вчетверо швидше, ніж у випадку з Single mode.26 лют. 2023р.

Навіщо 4 слоти під оперативну пам'ять?

У материнських платах із чотирма слотами під ОЗУ можна встановити чотири модулі пам'яті. Це дозволить контролеру пам'яті процесора відправляти записані дані в один ранг, поки він очікує на читання даних, раніше обраних з іншого рангу.

Що буде, якщо поставити 4 планки ОЗУ?

Чотири модулі пам'яті збільшать продуктивність системи, проте приріст становитиме не більше 2 – 3 % від двомодульної комплектації. Контролер працюватиме у двоканальному режимі, а продуктивність зросте за рахунок збільшення кількості банків пам'яті, якими зможе оперувати контролер.

Як працює 4-канальний режим пам'яті?

Чотириканальний режим – режим роботи оперативної пам'яті комп'ютера (RAM), при якому здійснюється паралельна робота чотирьох каналів пам'яті. Тобто паралельно працюють 4 модулі або чотири пари модулів.

Школа Windows
2 або 4 модулі RAM – чи є відмінності у продуктивності

Режими роботи оперативної пам'яті та їх переваги

У сучасних (і не дуже) системах багато хто прагне змусити працювати пам'ять у двоканальному (дуал) і триканальному режимах (трипл).

У цій статті ми розглянемо як реалізуються ці режими і які переваги будуть отримані в результаті їх реалізації.

Принцип роботи двоканального і триканального режиму пам'яті полягає у використанні відповідно двох і трьох каналів для об'єднаного доступу до банку пам'яті.

У звичайному одноканальному режимі для доступу пам'яті використовується один канал і немає паралелізму, який присутній в режимах зазначених вище.

Для встановлення пам'яті в багатоканальному режимі (двох або трьох) слід дотримуватися таких загальних правил:

  • Необхідно встановлювати модулі пам'яті з однаковою частотою. Усі планки працюватимуть на частоті найповільнішого модуля пам'яті;
  • Бажано встановлювати модулі однакового обсягу пам'яті;
  • Потрібно вибирати планки від одного виробника;
  • Бажано, щоб планки пам'яті мали однакові таймінги.

Хотілося б відзначити, що на даний момент вищевказані пункти не є обов'язковою умовою роботи пам'яті в двоканальному або триканальному режимі. Але для повної впевненості та зниження відсотка будь-яких збоїв – краще їх дотримуватися.

Набагато важливішим є правильне встановлення модулів пам'яті безпосередньо в роз'єми на материнській платі.

Особливості встановлення планок у різних режимах

Одноканальний режим роботи пам'яті

Це базовий режим, при якому планки пам'яті можна встановлювати в будь-якій послідовності та з різними параметрами (виробник, обсяг, частота і т.д.)

Двоканальний режим роботи пам'яті (Dual mode)

У двоканальному режимі 1 і 3 модуль працюють паралельно з 2 і 4. Тобто можливі варіації установки двох модулів пам'яті у двоканальному режимі, і чотирьох – також двоканальному режимі (по 2).

Для зручності виробники материнських плат за допомогою багатоканальності фарбують роз'єми DIMM у різні кольори:

Для роботи двох модулів пам'яті в двоканальному режимі необхідно встановити їх у однакові за кольором роз'єми (найчастіше, але краще уточнити в інструкції до мат. плати). Таким чином, ми встановлюємо модулі в канал A і канал B:

Для чотирьох модулів все одно. Таким чином виходить «два двоканальні режими»:

Триканальний режим роботи пам'яті (triple mode)

Все ідентично з двоканальним режимом, але вже йдуть варіації з трьома і шістьма модулями пам'яті.

З підключенням все так само, як і в двоканальному режимі, але тут вже йде підключення 3 або 6 планок пам'яті на один канал:

Також у продажу присутні плати, що підтримують чотириканальний режим роботи пам'яті. Дані монстри мають 8 роз'ємів для установки пам'яті. Приклад такої материнської плати:

Переваги багатоканального режиму

Головною перевагою багатоканального режиму є, звичайно, підвищення результуючої продуктивності всієї системи. Ось тільки який буде реальний приріст? У іграх та більшості звичайних завдань приріст становитиме трохи більше 5-10%. Якщо ж мова заходить щодо більш специфічних завдань (згадаймо наш улюблений рендеринг), то тут уже підвищення продуктивності буде значнішим – можливо 30% і більше, особливо при прорахунку складних проектів, що потребують граничної пропускної спроможності оперативної пам'яті.

Чи можна ставити оперативну пам'ять з різною частотою, об'ємом, таймінгами, напругою та виробником

Якщо частота і обсяг пам'яті, таймінги однакові, але виробники різні – працювати все буде звичайно ж.

Що, якщо є різні планки RAM, де відрізняються виробник, частота, таймінги, об'єм чи напруга?

Вся інформація про встановлення різної оперативної пам'яті на одному пристрої наводиться для модулів RAM сучасної пам'яті DDR4/DDR4L та DDR3/DDR3L, на більш старому устаткуванні різні нюанси з працездатністю траплялися частіше.

Різний обсяг планок оперативної пам'яті

Чи можна встановлювати оперативну пам'ять різного обсягу і чи працюватиме вона. Коротка відповідь – так.

Найважливіший нюанс при встановленні: якщо на комп'ютері або ноутбуці використовуватиметься пам'ять різного об'єму, вона не працюватиме у двоканальному (Dual-channel) режимі. Тобто працюватиме повільніше, ніж у разі використання двох однакових за обсягом планок. Для сучасних топових систем із підтримкою чотириканального режиму роботи пам'яті це теж стосується.

Зазвичай це не помітно, але є сценарії, коли різниця проявляється і буває відчутною: наприклад, при використанні інтегрованого відео: перевага FPS при роботі пам'яті в двоканальному режимі може бути в районі 10-25%.

Дві однакові планки пам'яті в ноутбуці

Максимальний розмір пам'яті. Пам'ятайте: коли для вашого ноутбука з двома слотами позначено максимальний об'єм 16 Гб (для прикладу), а для ПК з 4 слотами – 32 Гб, це завжди означає, що ви можете встановити цей максимум, тільки заповнивши всі слоти рівними за обсягом модулями RAM. Тобто в першому випадку не можна використовувати просто одну планку на 16, а в другому – дві по 16 (для інших максимумів логіка та сама). Однак, у випадку з ПК бувають винятки та краще ознайомитися з документацією до материнської плати.

Чи можна ставити пам'ять з різною частотою та таймінгами

Відповідь на це питання для пам'яті DDR4 і DDR3 практично завжди так. Пам'ять працюватиме. Але робитиме це на частотах та таймінгах менш продуктивної планки пам'яті.Проблем із двоканальним режимом зазвичай також не виникає (за умови однакового обсягу пам'яті кожного модуля).

Якщо з якоїсь причини частота і таймінги менш продуктивного модуля RAM не підтримуються швидшою планкою, то БІОС виставить ті параметри (ще нижче), які будуть безпечні і підтримуються обома модулями: така знайдеться, тому що всі вони в будь-якому випадку можуть працювати з базовими параметрами свого типу пам'яті.

Установка RAM з різною напругою – 1.35 В і 1.5 В

У продажу є модулі пам'яті DDR4 та DDR3 з напругою 1.5 вольт та модулі DDR4L та DDR3L з напругою 1.35 вольт. Чи можна їх поєднувати і чи працюватимуть вони. Відповідь опишемо нижче:

Оперативна пам'ять 1.35 може працювати і з напругою 1.5 вольт. Таким чином, якщо спочатку на вашому ноутбуці або комп'ютері була встановлена ​​планка з вищою напругою, а ви додали з нижчою – все буде гаразд.
Пам'ять 1.5 В не працюватиме на материнській платі, де можливе використання лише 1.35 В. Зазвичай йдеться про ноутбуки. При цьому ви побачите повідомлення про те, що пам'ять не підтримується при включенні ноутбука, або не побачите нічого (чорний екран).
Останній пункт має свої нюанси: річ у тому, що незважаючи на те, що на деяких ноутбуках під час продажу встановлюється пам'ять із низькою напругою, вони також підтримують і вищу напругу. Однак, якщо ви не знайшли чіткої офіційної інформації про це на офіційному сайті або документації, краще не ризикувати.

Чи працюватиме оперативна пам'ять різних виробників на одному комп'ютері чи ноутбуці

Так буде.За умови, що всі інші моменти та відмінності були враховані при купівлі модулів пам'яті, відмінності виробників не призводять до проблем з працездатністю, хоча таке траплялося на старих системах близько 20 років тому.

Щоб не зробити помилок при придбанні додаткової оперативної пам'яті, настійно рекомендуємо знайти офіційну документацію до вашої материнської плати (якщо йдеться про настільний комп'ютер) або ноутбук, зазвичай там присутній розділ, що відноситься до апгрейду RAM. Якщо не вдається знайти потрібну інформацію, зверніться до служби підтримки виробника.

Багатоканальна архітектура пам'яті

Багатоканальний режим (англ. Multi-channel architecture ) – режим роботи оперативної пам'яті (RAM) та її взаємодії з материнською платою, процесором та іншими компонентами комп'ютера, при якому може бути збільшена швидкість передачі даних між ними за рахунок використання відразу кількох каналів для доступу до об'єднаного банку пам'яті (це можна проілюструвати на прикладі ємностей, через шийку однієї з яких рідина буде виливатися довше, ніж з двох інших з такими ж загальним сумарним об'ємом і шийками, але з більшою пропускною здатністю – двома шийками). Таким чином, система при використанні, наприклад, двох модулів пам'яті в двоканальному режимі може працювати швидше, ніж при використанні одного модуля, що дорівнює їх сумарному об'єму.

Двоканальний режим – Режим паралельної роботи двох каналів пам'яті. Найбільш популярний режим для побутових настільних комп'ютерів та ряду ноутбуків. Дозволяє збільшити пропускну здатність до 2 разів у порівнянні з одноканальним режимом.

Не слід плутати термін Двоканальний режим з подвійною швидкістю передачі даних (DDR), в якому обмін даними відбувається двічі під час одного такту (по передньому та задньому фронтам синхросигналу) DRAM. Ці дві технології є незалежними одна від одної.

Триканальний режим – Режим роботи оперативної пам'яті комп'ютера (RAM), при якому здійснюється паралельна робота трьох каналів пам'яті. Тобто паралельно працюють 3 модулі або три пари модулів. Теоретично дає приріст пропускної спроможності у розмірі близько 3 разів у порівнянні з одноканальним режимом (1,5 порівняно з популярнішим двоканальним).

Чотириканальний режим – Режим роботи оперативної пам'яті комп'ютера (RAM), при якому здійснюється паралельна робота чотирьох каналів пам'яті. Тобто паралельно працюють 4 модулі або чотири пари модулів. Теоретично дає приріст пропускної спроможності у розмірі близько 4 разів у порівнянні з одноканальним режимом (двох разів у порівнянні з двоканальним). Підтримується на платформах LGA 2011, LGA 2011v3, LGA 2066, TR4, SP3.

Двоканальний режим [ред. редагувати код ]

При теоретичному збільшенні пропускної спроможності пам'яті в 2 рази тести [1] показують, що на практиці приріст продуктивності становить близько 5-10% в іграх і від 20% до 70% (графік [2]) у важких графічних додатках, які більш активно використовують оперативну пам'ять та обробляють графіку у великих дозволах (Photoshop, CorelDRAW та інші програми).

У міру виходу спеціалізованих програм під багатопоточні обчислення збільшуватиметься приріст продуктивності від використання двоканального режиму.

Правила включення двоканального режиму [ред. редагувати код ]

Двоканальний режим може бути отриманий під час використання парного числа модулів DIMM.

Для увімкнення двоканального режиму необхідно виконати такі умови:

  • однакова конфігурація модулів DIMM кожному каналі;
  • однакова ємність (128 МБ, 256 МБ, 512 МБ тощо). Необов'язкова умова;
  • канали пам'яті A та B повинні бути ідентичними;
  • на більшості материнських плат (за рідкісними винятками) повинні бути заповнені симетричні роз'єми пам'яті (роз'єм 0 або роз'єм 1)

Тобто у двоканальному режимі працюватиме пам'ять однієї частоти, одного типу. Пам'ять різного обсягу може працювати, якщо виконуються всі інші умови.

Приріст продуктивності використання двоканального режиму роботи пам'яті залежить від:

  • типу пам'яті;
  • таймінгів, затримок пам'яті;
  • типу чіпсету материнської плати чи типу контролера пам'яті;
  • частоти роботи пам'яті

Опція Flex [ред. редагувати код ]

Цей режим використовується для забезпечення найбільш гнучких експлуатаційних якостей, коли об'єм пам'яті, встановлений у різних каналах, не збігається. У цьому випадку об'єми пам'яті, що збігаються (відображаються в нижню область адресного простору) використовуються в двоканальному режимі, в той час як об'єм пам'яті, що залишився, використовується в одноканальному режимі. Як і для «чистого» двоканального режиму, необхідно, щоб модулі пам'яті були встановлені в роз'єм DIMM обох каналів [3] .

приклад для двох модулів пам'яті 1 ГБ і 2 ГБ: 1 ГБ + 1 ГБ будуть працювати в двоканальному режимі, а 1 ГБ (з модуля 2 ГБ) буде працювати в одноканальному режимі.

Це твердження стосується не всіх материнських плат. В інструкції для материнської плати MSI 790XT-G45 вказано: «Для роботи у двоканальному режимі переконайтеся, що у роз'ємах різних каналів у вас встановлені модулі одного типу та однакової ємності».

Триканальний режим [ред. редагувати код ]

Відмінною особливістю триканального режиму є можливість встановити на 50% більше пам'яті, ніж двоканальний режим. Таким чином, на материнській платі з розведеними двома слотами на канал можна використовувати до 48Гб оперативної пам'яті при використанні модулів ємністю 8Гб. На сьогоднішній день триканальний режим підтримується процесорами Intel Core i7 у виконанні LGA 1366, LGA 2011, LGA 2011-3, LGA 2066, а також деякими серверними процесорами, зокрема, сімейством процесорів Intel Xeon. Для процесорів з інтегрованим контролером пам'яті збільшення кількості процесорів у системі веде до пропорційного збільшення максимального обсягу ГП у системі. Таким чином, має сенс говорити про максимальний обсяг оперативної пам'яті на процесор.

Триканальний режим підтримується, якщо на всіх каналах DIMM встановлено однакову кількість пам'яті. Технологія та швидкість пристроїв на різних каналах можуть відрізнятися один від одного, однак загальний обсяг пам'яті для кожного каналу має бути однаковим. При використанні різних каналів модулів DIMM з різною швидкістю пам'ять працюватиме на швидкості найповільнішого модуля.

Правила включення триканального режиму [ред. редагувати код ]

Триканальний режим може бути отриманий за допомогою трьох, шести або іноді дев'яти модулів пам'яті.

Для включення триканального режиму необхідно виконати такі умови:

  • Однакова конфігурація модулів DIMM на кожному каналі
  • Однакова щільність (128 Мбіт, 256 Мбіт, тощо)
  • Канали пам'яті A, B та C повинні бути ідентичними
  • На більшості материнських плат (за рідкісним винятком) мають бути заповнені симетричні роз'єми пам'яті (роз'єм 0 або роз'єм 1)

Примітка: Зміни, які відповідають переліченим вище умовам, працюватимуть у одноканальному режимі.

Дотримання наведених нижче умов НЕ обов'язково:

  • Один і той самий виробник
  • Однакові специфікації синхронізації
  • Одинакова продуктивність (максимальна робоча частота) DDR

Примітка: Швидкість каналу (частота) пам'яті визначається повільним модулем DIMM, встановленому в системі.

Рекомендується використовувати максимально схожі модулі пам'яті – одного виробника, моделі та випущені в одній партії. Деякі виробники випускають комплекти з трьох, рідше – шести [4] модулів для оптимальної спільної роботи.

Чотириканальний режим [ред. редагувати код ]

Даний режим може використовуватися тільки тоді, коли всі чотири модулі пам'яті (або їх число кратно чотири) ідентичні за потужністю та швидкістю і розміщені в чотириканальних слотах. При установці двох модулів пам'яті архітектура працюватиме у двоканальному режимі; при установці трьох модулів пам'яті система працюватиме в режимі триканальний.

Підтримка в процесорах [ред. редагувати код ]

  • Opteron 6100-series "Magny-Cours" (45 nm)
  • Opteron 6200-series «Interlagos» (32 nm)
  • Opteron 6300-series "Abu Dhabi" (32 nm)
  • Intel Core i9-10980XE
  • Intel Core i9-10940X
  • Intel Core i9-10920X
  • Intel Core i9-10900X
  • Intel Core i9-9980XE
  • Intel Core i9-9960X
  • Intel Core i9-9940X
  • Intel Core i9-9920X
  • Intel Core i9-9900X
  • Intel Core i9-9820X
  • Intel Core i9-7980XE
  • Intel Core i9-7960X
  • Intel Core i9-7940X
  • Intel Core i9-7920X
  • Intel Core i9-7900X
  • Intel Core i7-9800X
  • Intel Core i7-7820X
  • Intel Core i7-7800X
  • Intel Core i7-6950X
  • Intel Core i7-6900K
  • Intel Core i7-6850K
  • Intel Core i7-6800K
  • Intel Core i7-5960X
  • Intel Core i7-5930K
  • Intel Core i7-5820K
  • Intel Core i7-4960X
  • Intel Core i7-4930K
  • Intel Core i7-4820K
  • Intel Core i7-3970X
  • Intel Core i7-3960X
  • Intel Core i7-3930K
  • Intel Core i7-3820
  • Intel Xeon E5-x6xx v4
  • Intel Xeon E7-x8xx v3
  • Intel Xeon E5-x6xx v3
  • Intel Xeon E7-x8xx v2
  • Intel Xeon E5-x6xx v2
  • Intel Xeon E7-x8xx
  • Intel Xeon E5-x6xx

також [ред. | редагувати код ]

Примітки [ред. редагувати код ]

  1. ↑Залежність продуктивності від числа каналів пам'яті та слотів пам'яті RAID – THG.RU(неопр.) . Дата звернення: 31 жовтня 2015 року.Архівовано 10 березня 2016 року.
  2. ↑Архивована копія(неопр.) . Дата звернення: 9 січня 2020 року.Архівовано з оригіналу 4 березня 2018 року.
  3. ↑Стаття про режими роботи пам'яті на intel.com(неопр.) . Дата звернення: 31 жовтня 2015 року.Архівовано 24 вересня 2015 року.
  4. ↑Corsair XMS3 12GB DDR3 SDRAM Memory Module — HX3X12G1600C9 — Compare Prices and Buy at PriceGrabber(недоступне посилання)

Посилання [ред. редагувати код ]


Categories:

Tags:


Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *