Чим краще обшити підлогу фанерою або осб

Що краще покласти на підлогу ОСБ чи фанеру?

Якщо йдеться про укладання лінолеуму в житловому чи офісному приміщенні, то при виборі підкладки віддавайте перевагу фанері. Вона є екологічно чистим матеріалом і не завдає шкоди здоров'ю. При виготовленні ОСП плити просочують токсичними смолами, які при експлуатації починають випаровуватися.

Що краще фанера чи ОСБ плита?

Фанера чи ОСБ: що жорсткіше та міцніше? Плити ОСБ щільніші, а також не втрачають своїх властивостей при дії вологи та температурних перепадів. Але ОСП програє фанері в міцності, поступаючись їй на вигин і на злам. Нормативна міцність на вигин уздовж основної осі для OSB-3 – від 16 до 22 МПа, залежно від товщини листа.

У чому різниця між фанерою та ОСБ?

Фанера має рівну поверхню, не деформується, може використовуватися при чистовій обробці, проста в обробці, довговічна. Серед переваг OSB панелей невисока вартість, міцність, вологостійкість, велика кількість розмірів. Недолік фанери в низькій вологостійкості, а ОСБ при обробці сильно припадає пилом.

БУДМАРКЕТ Для Будівельників.
OSB (ОСП) або фанера, що краще

Як стелити ОСБ на бетонну підлогу?

Для обробки підлоги часто використовується фанера. За своїм складом та цільовим призначенням вона схожа на листи ОСБ. Обидва види матеріалу не схильні до розшаровування, що робить їх довговічними та надійними. Але між листом ОСБ та фанерою є деякі відмінності:

  • сировиною для виготовлення фанери виступає шпон дерев різних порід, а лист ОСБ складається з великих тріски, стиснутих в єдиний килим;
  • фанера є цілісну панель, тому виявляє більшу міцність на згині, ніж ОСБ;
  • плити ОСБ характеризуються більш високою густиною, ніж фанера, маючи суцільний каркас;
  • поверхня фанери вирівняна, а лист ОСБ має вигляд спресованої суміші стружок і тріски великої фракції;
  • ціна плит ОСБ нижча, ніж у фанери, що пояснюється низькою вартістю вихідної сировини.

Вибір товщини ОСБ листів при укладанні на підлогу

Плити ОСБ можуть мати різну товщину, що визначає ступінь міцності матеріалу. Крім цього, існує класифікація листів за рівнем вологостійкості. За даними критеріями матеріал поділяється на чотири класи. Найменшу міцність та низьку водостійкість мають листи OSB-1. А плити OSB-4 найміцніші і можуть використовуватися навіть у приміщеннях із високою вологістю.

На підлогу зазвичай укладають плити OSB-3, які відрізняються гарною водостійкістю та добре переносять механічні навантаження. Товщина матеріалу залежить від типу основи:

  • 10 мм, якщо укладання ОСБ виготовляється на рівну бетонну стяжку;
  • 15–20 мм, якщо на покритті є нерівності та вибоїни розміром понад 5 см;
  • 18-25 мм при укладанні на лаги – при цьому товщина ОСБ залежить від проміжку між елементами каркасу і становить 18 мм для прольоту 400 мм, 22 мм при кроці 500 мм і 25 мм для інтервалу між лагами 600 мм.

Укладання ОСБ листів на підлогу

У багатоповерхових будинках основою підлоги зазвичай виступає стяжка. Листи матеріалу укладаються на вирівняну бетонну основу. На його поверхні можуть бути дрібні тріщини або невелика шорсткість.

Роботи з укладання ОСБ у цьому випадку виконуються у такому порядку:

  1. Очистити стяжку від пилу та сміття, щоб покращити зчеплення основи з ОСБ листами.
  2. Нанести на очищену стяжку шар ґрунтовки.
  3. Розкроїти плити ОСБ на фрагменти.Обробити зворотний бік кожного фрагмента вологовідштовхувальною ґрунтовкою з антисептиком. Злегка просушити матеріал.
  4. За допомогою зубчастого шпателя рівномірно нанести на тильний бік листа ОСБ клеючий склад на основі каучуку.
  5. Укласти плиту, притискаючи оброблену клеєм сторону матеріалу до бетонної основи. Сусідні листи укладати із проміжками по 3 мм. Уздовж стін приміщення залишати відступ 12 мм, щоб підлога не деформувалася в процесі експлуатації.
  6. Закріпити плити ОСБ дюбелями по бетону, забиваючи їх по всьому периметру плити на відстані 5 см від краю з кроком 20-30 см.
  7. Очистити поверхню зафіксованих плит. Заповнити всі щілини монтажною піною або шпаклівкою.
  8. Коли підлога висохне, видалити шматки піни, що виступають, або виконати шліфування зароблених шпаклівкою швів.

Обшивка дерев'яних підлог OSB листами

Стару підлогу з дерев'яних дощок можна обшити листами ОСБ, щоб вирівняти і підготувати його до декоративного оздоблення. При цьому дошки підлоги мають бути надійно зафіксовані. Якщо дерев'яна основа містить ділянки, пошкоджені грибком або зітлілі прольоти, їх замінюють. Використання листів ОСБ для такої обшивки підвищує шумоізоляцію приміщення, дозволяє захистити його від вогкості та холоду.

На дерев'яні дошки листи ОСБ укладають у діагональному порядку для уникнення перекосів. Монтажні роботи виконують у такому порядку:

  1. Усунути нерівності дерев'яної основи – глибоко втопити в дошках капелюшки кріплень, за необхідності трохи відшліфувати поверхню дерева.
  2. Обробити дерев'яну підлогу та тильну сторону OSB панелей антисептиком. Розкрити листи на фрагменти потрібних розмірів.
  3. Укласти на основу гідроізоляційну мембрану. Зафіксувати її на дошках за допомогою силіконового клею чи степлера.
  4. Укласти OSB плити так, щоб оброблена антисептиком сторона знаходилася внизу. Між сусідніми листами залишити проміжки до 3 мм, а вздовж стін відступи по 12 мм.
  5. Закріпити плити шурупами по дереву так, щоб їх верхівки були втоплені в дерево, а самі кріплення знаходилися на середині дощок основи. Самонарізи розташовувати рядами в шаховому порядку на відстані 5 см від краю з кроком в 30 см. Сусідні ряди розташовують на відстані 50-60 см один від одного.
  6. Заповнити щілини монтажною піною або зашпаклювати проміжки. Після підсихання сумішей видалити фрагменти, що виступають.

Укладання ОСП на лаги

Додаткова решетування з лаг дозволяє підвищити шумоізоляцію та гідроізоляцію приміщення, робить підлогу теплішою. Крім цього, такий каркас утворює горизонтальну площину, яка ідеально підходить для облаштування рівної підлоги.

Укладання плит OSB на такий каркас виконується за алгоритмом:

  1. Підготувати основу для укладання лаг – обробити його антисептиком, усунути грибок, закласти великі вибоїни.
  2. Підготувати лаги, визначаючи їх розміри, залежно від габаритів приміщення. Зазвичай використовують бруси із прямокутним перетином 75*50 мм або 100*75 мм.
  3. Встановити лаги, розміщуючи їх перпендикулярно до вікна або поперек руху в прохідних приміщеннях. Спочатку виконують монтаж двох брусів біля протилежних стін і натягують між ними нитки для вирівнювання решти всіх елементів. Лаги встановлюють із кроком 400–600 мм.
  4. Закріпити лаги на основі. Для бетонної стяжки використовуються анкери, шурупи або металеві куточки, а для дерев'яних дощок підійдуть шурупи по дереву.
  5. Встановити поперечні розпірки в тих місцях, де розташовуватимуться краї ОСБ панелей. Обробити зібраний каркас ґрунтовкою.
  6. Настелити на лаги шар гідроізоляції.Можна використовувати паропроникну мембрану, поліетиленову плівку, фольгоізол. Матеріал мають внахлест, проклеюють стики бітумним скотчем.
  7. Заповнити проміжки між брусами утеплювачем – мінеральною ватою, пінополістиролом, пінопластом або керамзитом.
  8. Обробити внутрішню сторону ОСБ листів ґрунтовкою, а потім розкроїти їх на фрагменти потрібного розміру.
  9. Укласти ОСБ на лаги, розташовуючи довгу сторону плит упоперек каркаса. Краї панелей не повинні провисати, а між сусідніми листами має бути зазор 3 мм. Уздовж стінок залишають зазори по 12 мм.
  10. Зафіксувати плити на каркасі цвяхами або шурупами по дереву, розташовуючи їх з інтервалом в 15 см на відстані 10 см від краю листа. На суміжних краях двох плит кріплення розміщують у шаховому порядку.
  11. Закласти щілини монтажною піною. Коли вона підсохне, зрізати частини, що виступають.

Висновок

Процес укладання плит ОСБ на підлогу має певні особливості. Але впоратися із таким видом робіт може навіть непрофесіонал. Для цього достатньо вибрати потрібну товщину матеріалу і чітко дотримуватися алгоритму дій. Поверхня з ОСБ панелей може виконувати роль основи для подальшого укладання лінолеуму або декоративної плитки. Для оздоблення чистової підлоги плити можна покрити лаком. При дотриманні послідовності виконання монтажу підлога з ОСБ служитиме багато років, підтримуючи в приміщенні комфортну та затишну атмосферу.

Що краще для підлоги: фанера чи ОСБ

Для настилу чорнових підлог під фінішне покриття широко використовуються дерев'яні плити, такі як фанера та ОСБ. Щоб зрозуміти, який із цих будівельних матеріалів краще, потрібно порівняти їх за основними технічними показниками.

Який будівельний матеріал найкраще для підлоги — фанера або ОСБ

Фанера виготовлена ​​з декількох шарів шпону, склеєних між собою натуральними або синтетичними смолами. Лицьова поверхня листа відшліфована, а шари розташовані перпендикулярно один до одного.

На даний момент ГОСТи передбачають 5 сортів фанери, які відрізняються наявністю та кількістю допустимих дефектів обробки та пороків деревини.

Фанеру переважно виготовляють зі шпону хвойних порід дерев та берези, у Китаї розвинене виробництво фанери з тополі.

Фанера

Докладніше про вирівнювання чорнової підлоги фанерою ви можете прочитати у статті: https://pol-master.com/viravniv-stazhka/vyravnivanie-pola-faneroj.html. Весь процес: від підготовки та вибору матеріалу до розмітки та монтажу.

Таблиця: технічні характеристики та властивості фанери

ПараметриПоказники фанерного листа
ЦінаДоступна, від 270 руб. за лист
Строк службиДовговічна
густина550–750 кг/м³
ЕкологічністьНатуральний шпон безпечний, клейовий склад виділяє небезпечні формальдегіди.
ПожежонебезпекаСильнорючий
ЯкістьСорта 1-5, буває ламінована
ВологістьВід 5 до 10%
Форма випускуПлити товщиною 3-24 мм, розміри 2500х1250 мм
ВологостійкістьВитримує вологість від 60%
ТеплопровідністьВід 0,9 до 0,025 Вт/(м*К)
МіцністьНа сколювання: від 2 до 17,6 кг/см², добре гнеться

ОСП, або орієнтовано-стружкова плита (ОСБ або OSB) виробляється з деревних відходів: тріски і тирси, спресованих і скріплених клейовими складами з додаванням синтетичного воску та борної кислоти.

Згідно з ГОСТами, існує 4 сорти ОСБ, а також бувають лаковані, ламіновані та шпунтовані орієнтовано-стружкові плити.

У будівництві для створення опорних поверхонь підлоги (це може бути суцільний настил, так і несучі лаги) використовують ОСБ-3.

Орієнтовано-стружкова плита

Стружка у шарах плити ОСБ має різну орієнтацію: у зовнішніх – поздовжню, у внутрішніх – поперечну

Якщо ви хочете використовувати найекологічніше та найбезпечніше підлогове покриття у своєму житлі, то наступна стаття допоможе вам дізнатися більше про різні матеріали та визначитися з вибором: https://pol-master.com/ustroistvo-rmnt/ekologichnyj-i-bezopasnyj-pol .html.

Таблиця: технічні характеристики та властивості ОСБ

ПараметриПоказники ОСБ
ЦінаВисока, від 500 руб. за лист
Строк службиДовговічна
густина640 кг/м³
ЕкологічністьНатуральні тріски екологічні, клейовий склад не безпечний
ПожежонебезпекаВисока
Якість4 сорти
Легкість монтажуДобре утримують кріплення
Форма випускуПлити завтовшки від 8 до 26 мм, розміри 2500х1250 мм
ВологостійкістьНабухання за добу від 12 до 25%
Теплопровідність0,13 Вт/(м*К)
МіцністьНа вигин висока, пружна, не кришиться

Хорошою альтернативою при влаштуванні стяжки може стати застосування системи Knauf – єдиної у всьому світі, де не застосовуються мокрі процеси. Це безпустотні та легко монтовані конструкції сухого складання, про які розповідається у спеціальному матеріалі: https://pol-master.com/viravniv-stazhka/suxaya-styazhka-knauf-superpol.html.

Таблиця: порівняння фанери та ОСБ

  • добре тримає форму;
  • довговічна;
  • низька ціна;
  • можна згинати, надавати округлу форму;
  • гладка шліфована поверхня;
  • стандартні зручні розміри.
  • буває шпунтована;
  • відмінно утримує будь-яке кріплення;
  • великий термін служби;
  • вологостійкість;
  • 1 та 2 сорт екологічно безпечні;
  • легко обробляти.
  • вологостійкі моделі токсичні;
  • екологічні види невологостійкі.
  • поверхня не має декоративного вигляду;
  • висока ціна.
  • підлога, стіни, фасад, покрівля;
  • меблі, тара, опалубка.
  • чорнова підлога, стіни, стелі;
  • каркасні будинки;
  • тара, опалубка, меблі.

Отже, фанера та ОСБ мають свої особливості та відмінності. Вибір матеріалу залежить від умов вологості та інших навантажень, а також призначення приміщення. Випускаються різновиди, придатні для зовнішніх робіт, а є водостійкі та екологічно безпечні моделі для дитячих та спалень.


Categories:

Tags:


Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *