Коли дисоціація необоротна: причини та наслідки

Дисоціація – Це процес, в результаті якого частинки або молекули розкладаються на іони або радикали. Зазвичай дисоціація є оборотним процесом, що означає, що іони або радикали можуть об'єднуватися у вихідні молекули. Однак у деяких випадках дисоціація може стати незворотною, що може мати серйозні наслідки.

Одним із прикладів коли дисоціація стає незворотною може бути електроліз. При електроліз відбувається розкладання речовини під впливом електричного струму. Розкладання може бути незворотним, оскільки відбувається або за високих температур, або на електродах, де іони можуть реагувати з іншими речовинами.

Ще один приклад – реакція хімічного зв'язку. Деякі хімічні зв'язки мають таку високу енергію, що її дисоціація не може бути зворотною. Це може статися при розгоні часток на дуже високі швидкості або за високих температур.

Отже, дисоціація може бути оборотною чи незворотною, залежно від умов, у яких вона відбувається. Необоротна дисоціація може мати серйозні наслідки, такі як хімічні реакції та розкладання речовин. Розуміння процесу дисоціації може бути корисним для контролю та запобігання небажаним реакціям та наслідкам.

Коли дисоціація необоротна
РечовинаТемпература, °CТиск, кПа
Вода1001
Азотна кислота1502
Сірчана кислота3005

Коли дисоціація неможлива?

Ступінь розпаду визначається дослідним шляхом, якщо вона дорівнює нулю, то дисоціація повністю відсутня, якщо дорівнює одиниці, всі речовини в електроліті розпалися на іони.

У якому разі дисоціація протікає безповоротно?

Дисоціація сильного електроліту протікає незворотно, у рівнянні дисоціації ставиться знак рівності «=», наприклад: . Сильний електроліт дисоціює оборотно тільки насиченому розчині, де існує рівновага між кристалом солі і гідратованими іонами в розчині.

Які електроліти дисоціюють необоротно?

До сильних електролітів відносяться луги та розчинні солі, а також сильні кислоти (азотна, сірчана, соляна, бромоводнева, йодоводородна, хлорна, хлорнувата, марганцева, хромова). Сильні електроліти дисоціюють незворотно.

Коли відбувається дисоціація?

При взаємодії з водою або іншими розчинниками електролітів розривається хімічний зв'язок між частинками і вони розпадаються на іони – відбувається електролітична дисоціація. Під дією електроструму катіони переміщуються до позитивно зарядженого електрода, аніони – до негативно зарядженого.