Ознаки дієприкметника: як розпізнати його в пропозиції

При вивченні граматики російської мови однією з важливих тем є дієприкметник. Він являє собою особливу конструкцію, що складається з дієприслівника та його керованого слова або словосполучення.

Дієпричетний оборот виконує різні функції в реченні: він може виражати одночасність дій, причинно-наслідкові зв'язки, умови та багато іншого. Відмінною рисою дієприкметника є те, що він вводить додаткову інформацію про що-небудь, уточнює дію або стан.

Як зрозуміти, що в пропозиції присутній дієприкметник? Найпростіша характеристика – наявність дієприслівника та його керованого слова чи словосполучення. Однак, для точного визначення необхідно звернути увагу на синтаксичну зв'язок цих елементів у реченні, а також на лексичний та граматичний контекст. Тільки тоді можна однозначно сказати, що в пропозиції присутній дієприкметник.

Як зрозуміти що в пропозиції є дієприкметник
ОзнакаПояснення
1. Наявність дієприслівникаЯкщо в реченні є форма дієслова, що закінчується на -я, -в, -вши, -ши, то це може бути дієприкметник.
2. Наявність доповненняДієпричетний оборот зазвичай вимагає наявності доповнення, яке відноситься до дії дієприслівника.
3. Роль дієприслівникового обороту в реченніДієпричетний оборот виконує функції обставини, доповнення чи визначення.
4. Одночасність дійЯкщо дія, виражена головною пропозицією, відбувається одночасно з дією, вираженим дієприслівниковим оборотом, то це може бути дієпричетний оборот.
5. ПрикладиПриклади дієприкметників: Піднявшись вгору, він побачив гарний захід сонця. Дивлячись на нього, вона посміхнулася. Побачивши все це, я розповів історію.

Де може стояти дієприкметник в пропозиції?

Дієпричетний оборот – це оборот, що включає дієприслівник і залежні від нього слова. Цей оборот може стояти у будь-якій частині пропозиції (на початку, середині чи кінці) і воно завжди виділяється комами. Наприклад: машина зупинилася, загорнувши за ріг; закінчивши танцювати, дівчинка сіла за стіл.

Що таке дієприкметник простими словами?

Дієприслівниковий зворот – дієприслівник із залежними словами. Дієпричетні обороти завжди відокремлюються. Вибираючи декор для нової квартири, ми об'їздили усі магазини у місті. Трупа, відігравши чергову виставу, увечері вирушила на пікнік біля моря.

Як зрозуміти що в пропозиції дієприкметник?

Чим виражено дієприслівник у реченні — другорядним членом і виконує синтаксичну роль обставини. А якщо поруч із дієприслівником стоять залежні слова, то це вже дієприкметник.