Синдром самозванця: причини виникнення та способи подолання

Синдром самозванця – це психологічний стан, при якому людина несправедливо сумнівається у своїх здібностях і постійно відчуває внутрішній страх бути виявленим у своїй некомпетентності. Виникнення цього синдрому пов'язане з низкою факторів, які включають як внутрішні, так і зовнішні фактори. Розуміння цих чинників може допомогти людям розгадати таємницю синдрому самозванця та знайти шляхи для його подолання.

Один із основних внутрішніх факторів, що впливають на виникнення синдрому самозванця, – це низька самооцінка. Часто люди, які страждають на цей синдром, мають тенденцію применшувати свої досягнення і не визнавати своїх успіхів. Вони порівнюють себе з іншими та вважають, що не відповідають рівню поставлених перед ними вимог. Це негативне ставлення до себе та страх неуспіху призводять до постійного почуття недостатності та привабливості.

Синдром самозванця також може бути спричинений зовнішніми факторами, включаючи негативні коментарі чи критику з боку інших людей. Постійне відчуття, що всі навколо дивляться на тебе і чекають, щоб виявити, що ти не заслуговуєш на те, чого досяг, часто призводить до появи синдрому самозванця. Страх бути судимим і через це намагатися досягти ідеальності у всьому, найчастіше навіть якщо цього не може бути досягнуто.

Як виникає синдром самозванця
Синдром самозванця може виникати під впливом таких факторів:
1. Низька самооцінка
Люди з низькою самооцінкою можуть відчувати неповноцінність і невпевненість у своїх здібностях.Вони можуть прагнути виявитися кращими за інших і докладати зусиль, щоб досягти успіху, але при цьому не вірити у свої досягнення, вважаючи їх випадковими чи недостатніми.
2. Порівняння з іншими
Люди, які страждають на синдром самозванця, часто порівнюють себе з іншими і вважають, що інші люди кращі і успішніші за них самих. Вони можуть бачити успіхи інших як свідчення власної невдачі.
3. Негативні та повторювані зворотні відгуки
Якщо людина постійно отримує негативні відгуки про свої здібності чи роботу, вона може почати сумніватися у своїй компетентності та стати прагнути підтвердити свою цінність та визнання.
4. Перфекціонізм
Перфекціоністи схильні до розвитку синдрому самозванця, оскільки вони ставлять собі недосяжні стандарти і будь-коли відчувають, що й робота досить хороша.
5. Пріоритет успіху
Люди, які вважають успіх головною метою і ставлять його найвище, можуть відчувати синдром самозванця, якщо вони вважають, що вони не гідні досягнення бажаних результатів.

Причини розвитку синдрому самозванця Найчастіше синдром самозванця проявляється, коли сфера, в якій ви працюєте, не зовсім «ваша». Або коли ви зважилися на щось зовсім нове: змінюєте професію, вступаєте на нову посаду, беретеся за нову тему. У комфортному середовищі синдром проявляється вкрай рідко.

Звідки береться синдром самозванця?

Статистичний аналіз медіації підтвердив гіпотезу, що синдром самозванця є медіатором між перфекціонізмом та тривожністю. Особа, яка страждає на дезадаптивний перфекціонізм, фокусується на тому, що не було зроблено і боїться викриття. Фактично, ці почуття і призводять до появи синдрому самозванця.

Хто схильний до синдрому самозванця?

Спочатку вважалося, що синдром самозванця найпоширеніший серед жінок, проте останні дослідження показали, що він властивий як успішним чоловікам, так і успішним жінкам. Іншими демографічними групами, схильними до синдрому, є афроамериканці, обдаровані діти та ЛГБТ.

Як зрозуміти, чи є у мене синдром самозванця?

Для синдрому самозванця характерні такі етапи розвитку: Фахівець не отримує відгук, через що починає сумніватися у своїй компетентності. Людина або докладає надмірних зусиль, щоб довести відповідність посади, або опускає руки і пливе за течією. Виникає вигоряння.

Чим небезпечний синдром самозванця?

Чим же такий небезпечний синдром самозванця? може призвести до низької самооцінки, страху нових викликів та відмови від можливостей. Люди з цим синдромом можуть залишатися в зоні комфорту та не ризикувати, що може обмежити їхній потенціал.


Categories:

Tags:


Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *