Як коректно звертатися до судді та її звань: основні правила

Звернення до суддів – важлива частина правової системи. Загальна грамотність та повага до посадових осіб – ключові аспекти суспільної поведінки. Правильне звернення до судді не лише встановлює шанобливий тон та нейтральне ставлення, а й сприяє ефективному веденню судових процесів та зміцненню довіри до судової системи.

При зверненні до судді необхідно дотримуватись певних правил етикету. Говорячи судді, завжди слід використовувати пристойні форми звернення та брати до уваги його посаду. Суддівському складу звертаються з "Ваша честь/Ваша честь суддя/Ваша честь голова" тощо. Аналогічно судовим помічникам та іншому персоналу слід звертатися з "Ваше благородіє" або "Ваша честь".

Правильне звернення до судді є обов'язковою ознакою шанобливого ставлення до судової системи. Дотримуючись принципів етикету, ми підкреслюємо важливість правосуддя та власну участь у ньому. Пам'ятайте, що коректне звернення до судді – це не просто формальна процедура, а природна та невід'ємна частина служіння праву.

СуддяЯк назватиПримітка
Петров Андрій ІвановичВаше ВисокопреосвященствоСуддя Верховного Суду
Смирнова Олена ВолодимирівнаВаша величністьСуддя Апеляційного Суду
Козлов Юрій МиколайовичВаше СяйствоСуддя Міського Суду
Іванов Олексій ПетровичВаша Шановна ВисокістьСуддя Районного Суду

— звертатися до судді словами «Ваша честь»; – ввічливо звертатися до учасників процесу; – Не перебивати суддю (суддів) та учасників процесу.

Як треба називати суддю?

Загальна частина: підручник: у 2 т." ("Статут", 2022) Особи, які беруть участь у справі, та інші учасники цивільного та арбітражного процесів звертаються до суду "Шановний суд". В адміністративному судочинстві трохи інакше. Учасники судового розгляду звертаються до суду "Шановний суд", а до судді – "Ваша честь".

Як правильно звертатись до судді в Україні?

Замінити звернення до судді – "Ваша Честь" на звернення "громадянин суддя". Суддя (також як: громадянин слідчий, громадянин прокурор та громадянин поліцейський) – це виконавець закону.

Як називаються люди у суді?

Позивач – особа, яка звертається до суд за захистом свого порушеного чи оспорюваного права. Відповідач – особа, до якої пред'явлена ​​позовна вимога, тобто особа, яка, на думку позивача, порушує або оскаржує його права та інтереси, що охороняються законом.

Як вітати суддю?

Розмовляючи з суддею, працівники апарату суду повинні виявляти належну повагу та звертатися до судді в ході судового процесу «Ваша честь», у розмові з третіми особами щодо судді «Суддя (далі назвати прізвище, ім'я, по батькові судді)», в інших випадках допускається звернення до судді на ім'я по батькові.